Istanbul Expo Center
4-5 November 2016

Features

MArch. Murat KADER - Senior Partner of iki design group - iki design group, Kurucu Ortağı

 

iki design group Projeleri ve Su

 

iki design group tasarımlarının su ile kurduğu yansıtma, geçirgenlik, yöneltme, mekânsal sınırları belirleme ve akışkanlık gibi ilişkilerinden kesitlere yer verilecektir.

 

Su, konsept tasarımına bazen analojilerle bazen de felsefi katkı sağlarken, görsel estetiği de beraberinde getirmektedir. Farklı fonksiyonlardaki ve ölçeklerdeki tasarımlara ilham veren suyu, “sonu olan bir doğal kaynak” ama “sonsuz bir fikir kaynağı” olarak düşündüren bir yaklaşım sunulacaktır.

 

Murat Kader, 3 Mayıs 1970 Bolu doğumlu.

1987 yılında istanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümünde öğrenimine başladı.
1991 yılında lisans eğitimini tamamladı ve yüksek lisans için Amerika’ya gitti. 1994 yılında ise University of Pennsylvania'da yüksek lisans eğitimini tamamladı.
Mimarlık öğrenimi sırasında; Behruz Çinici Mimarlık Bürosu'nda, Avusturya Viyana'da Marshalek&Laughclater Mimarlık Bürosu'nda ve Boston'da Arch. Standford Wilk Bürosu'nda mimar olarak çalıştı.
Halen 1995 yılında Sema Eser Özsaruhan ile kurdukları iki design group kapsamında yurtiçi ve yurtdışındaki mimari tasarım ve uygulamalarını sürdürüyor.
İmza attığı önemli projeler arasında Emaar Square İstanbul, Vadistanbul, Tema İstanbul, Piyalepaşa İstanbul ve mipim ödüllü Spine Tower sayılabilir.
Dünyanın 16 ülkesindeki iki design group projelerine liderlik eden Kader’in, Katar ile Ukrayna’nın en yüksek binalarında da imzası bulunuyor. En son Rusya Kuzey Osetya’da 185 milyon Euro’luk bir stadyumun projesini yaptı. Ayrıca Tanzanya’da Arusha adında yepyeni bir kent kuruyor ve Libya’da ödül alan Bingazi Alışveriş Merkezi yine onun imzasını taşıyor.

Son olarak Azerbaycan’da tasarımını yaptığı Gümrük Akademisi projesiyle International Property Awards’ın Asya Pasifik ayağında ödül alan Kader’in hali hazırda 35 uluslararası ödülü bulunuyor.

www.ikidg.com 

 

MK 1.jpg
MK 2.jpg
MK 3.jpg
Back to home page

architect
meets
innovations

Other editions

Click here

Join the conversation #ATWTR

Design & Plan

Media Partners

 

Sponsors