Istanbul Expo Center
3-4 November 2017

Features

Kayhan Çakanel – Efekta Architects

MİMARİNİN AYDINLIK YÜZÜ

 …Işık tüm varlıkların kökenidir… Varlıklara özerkliğini verirken, onlar arasındaki iletişimi de belirler… Bu dünyayı oluşturan ilişkilerin yaratıcısı, tüm varlığın temeli ışıktır… Işık dünyayı sürekli olarak yeniden keşfeder…’ TADAO ANDO

 Mimari tasarımlar, nerede/nasıl/kim tarafından tasarlanırsa tasarlansın, ışığın tasarımdaki kullanımı son derece önemlidir. Tüm yapılar her ne kadar bulunduğu coğrafya değişse de ihtiyaçların yansıra, estetik olarakta tasarımda ışığı önemli bir unsur olarak değerlendirmektedir.

 Işığın, özellikle günün büyük bir kısmını iç mekânlarda geçiren insanlar için, psikolojik etkileri çok fazladır. Ferah ortamlar, sağlıklı mekânlar ve enerjik yaşam kriterleri içinde bulunulan, yaşam alanı farkındalığını arttırmaktadır.

 Yapıların dış mekânların da ise, gece gündüz etkisinde binanın görsel yüzünü ortaya çıkaran ışık, tasarımın, kullanılan malzemenin, hizmet alanına göre mekânın büyüklüğünün, renklerinin vs. görsellik üzerindeki etkisini arttırmaktadır.

 Özetle ışık ve ışığın yaşamsal etkileri, öncelikle en temel ihtiyaçlardan olduğu için, insan hayatında ve yaşamsal mekânlarda çok önem taşımaktadır. Bu sebeple tasarımsal olarak ışığın mimaride kullanılması, mimari projelerde insan faktöründen sonra, yapıya can veren mekânlar oluşmasını sağlamaktadır.

BROOKLYN CITY-01.jpg
1st camera.jpg
2nd camera.jpg
201608-028-Bella-Cankiri Museum-hxy-NK副本.jpg
41.jpg
Back to home page

architect
meets
innovations

Other editions

Click here

Join the conversation #ATWTR

Design & Plan

Media Partners

 

 

Sponsors